Takvim Yaprağı

İnsanların kendilerini bir süreç içinde görmeleri, örneğin doğumdan ölüme uzanan sürecin gözlemlenmesi, ekinlerin büyümesi süreci gibi olgular akıp giden zaman kavramını doğurmuştur. Takvimlerde süreler, genellikle güneş ve ay döngüsü gibi bazı doğal olaylarla ilişkilendirildiği gibi, hasat zamanı, suların yükselmesi veya çekilmesi gibi olaylar ile de ilişkilendirilmiştir. Birçok toplum kendi ihtiyaçlarına uygun modelli takvimler kullanmışlardır.

Güneş yılını temel alan ilk takvim eski Mısır’da görülür. Sirius yıldızının, her sene taşan Nil nehri’nin taşmasından hemen önce sabaha karşı parlaması Mısır yıllık takviminde başlangıç günü olarak kabul edilmişti. Türklerin en eski takvimi “12 hayvanlı takvim” olarak bilinir. Roma Kralı Julius Sezar’ın İskenderiyeli astronom Sosigenes’in önerisiyle M.Ö.45 yılında güneş yılı takvimini hayata geçirmiştir. Julius Sezar adına ithafen de bu takvime “Jülyen Takvimi” denilmiştir. M.S. 1582 yılında Papa XIII. Gregoris, Jülyen takvimi’nde reform yaparak “Gregoryen Takvimi”ni oluşturmuş oldu. “Hicri Takvim” ayın dünya çevresindeki dönüşünü temel alan ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç kabul eden bir takvimdir.

“Rumi Takvim”; Miladi 1840 (Hicri 1256) yılına kadar “Hicri Takvim” üzerine, bu tarihten sonra ise dünyanın güneş etrafında dönüşünü temel alan “Şemsi Takvim” sistemi üzerine kurulmuş karma bir takvim sistemidir. Günümüzde çoğunlukla “Miladi Takvim” kullanılmaktadır.

Takvim yaprağında her gün tarihte neler olmuş onu öğreneceksiniz. Sizinle bir hadis, bir ayet veya öğüt paylaşacağız. Arka sayfada ise günün önemine binaen yazılar okunacaktır.

Zamanın nasıl geçtiğini sayfa sayfa anlatan yapraklar.

‘Hayat akıp gidiyor yaprak yaprak. Bak ömrümüzden bir gün daha geçti. Hangi ara geçti onca zaman?’

Bizden önce bu fani dünyada neler olmuş kimler göçmüş, bu programda onların hikayelerini paylaşacağız.

Takvim yaprağını dinlemek için anatoliaradio.com web sitemizden SCHEDULE’a bakarak takip edebilirsiniz.