ATASÖZÜ: YİĞİDİ ÖLDÜR AMA HAKKINI YEME!

March 8th, 2015 by admin

Bugün biraz geç de olsa sinema eleştirmenliği yapacağım. Geç çünkü geçen yıl vizyona girmiş bir filim. Geçen akşam bir meclisde bulunmuştum ve iki kişi orada filimden bahis etti aralarında, bende kulak misafiri olmuştum. O günden beri aklımdan geçiyordu. Haddimi bilerek (ne kadarda biraz mesleğimiz olsada) sinema tekniği veya çekim tekniği açısından değilde tarihi açıdan eleştirmek istiyorum.

Dracula Untold filmini geçen yıl seyretme imkanını bulmuştum. Senaryodan hiç haberim yoktu, izledikçe, ‘aha Mehmed, ooo Türkler’ dedim kendi kendime. Filim bitti. Yani ne deyim, hala seyretmemiş olanlar için sonunu söylemiyeceğim ama seyredenler veya tarihi benim gibi biraz merak edip okumuşlar bilir, olmamış! Drakula’nın hikayesini veya Kazıklı Volvoda olarak bilinen kişiyi tarihe meraklı olan babam bana anlatmıştı ben belki ilk okulda iken. Belki benim tarihe olan merakım oradan geliyor? Hiç babamın anlatıkları gibi veya okuduklarım ile uyuşmuyor.

Tamam fiction (babam başka bir kelime kullanıyor ama ben burada kullanamıyacağım için onu palavra olarak tercüme edeceğim) bir filim, belgesel değil. Hikaye yani. Ama kardeşim Fatih dediğin (rahmetullah aleyh) bir çağı kapatmış bir çağı açmış bir şahsiyet. Allah’ın (c.c.) Peygamberinin hadisi şerifinde şereflenmiş biri. yani o kadarda basit değil.

Bu hollywood mu desem? Ecnebiler mi desem? Millet cahil diye bu kadarda tarih çarptırılmaz ki. Yada Mehmed demezsinde uydurursun bir isim, anlatırsın, masal olur. Ama Türk deyip, Mehmed deyip yarım yamalak anlatırsan benim de, (zaten burnumda tütüyor) memleket damarımı kaldırırsınız.

Uzun lafın kısası bizi bir filimde veya kitap ta anlatacaklarsa, dobra dobra anlatsınlar. Yanlış isek yanlışız, doğru isek doğru. Biz, hakkımızda yanlış yazılanları sevmeyen bir milletiz. Ermenilerin soykırım palavrası gibi, kos koca Osmanlı astığım astı kestiğim kesti dönemlerinde yapmamış, en zayıf dönemlerinde yeni adetmi çıkartmış? Tabi kendi dinleri ile karıştırdıkları için aslında onlar için soykırım normal. Fransızların Kuzey afrikasını araştırın, İngilizlerin hangisini söyleyim? Amerikalıların kızılderelileri gibi vs. vs.

Neyse konuyu fazla saptırmadan, bu konuda biraz internette araştırdım ve Radikal Gazetesinin web sitesinde filimi tarihi açıdan eleştiren bir yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

Spoiler Alert: Fatih Sultan Mehmet filimde gösterdikleri gibi ölmedi, doğuya gizli bir sefere giderken, çadırında hastalanıp (ruhu şad olsun) vefat etti.

İşte link:  http://www.radikal.com.tr/radikalist/dracula_turkiyeye_neden_bu_kadar_karsi-1215897

 Reis Kaptan

Comments are closed.